Home / Büyük Üst Manşet / Zahhar: DİRENİŞ Olmadan Tek Bir ESİR Bile Kurtarılamaz
Zahhar- DIRENIS Olmadan Tek Bir ESIR Bile Kurtarilamaz

Zahhar: DİRENİŞ Olmadan Tek Bir ESİR Bile Kurtarılamaz

Hamas siyasi büro üyesi Mahmud Zahhar, İsrail işgal yönetiminin esirlerle ilgili dosyayı ele alma konusunda ciddi bir tutum ortaya koymadan bir müzakere başlatılmasının söz konusu olmadığını kaydetti.

Kendisiyle yapılan röportajda önemli konulara değinen Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas yöneticilerinden Mahmut Zahhar, Özerk Yönetim Başkanı Mahmut Abbas’ın Gazze halkının Hamas’a karşı ayaklanmasını beklediğini ancak Abbas’ın bu beklentilerinin boşa çıktığını ifade etti.

Esir takası konusunda da açıklamalar yapan Zahhar, İsrail işgal yönetiminin takas konusunda gayrı ciddi bir tutum içerisinde olduğunu belirtti ve bu koşullarda müzakerelerin başlatılmasının mümkün olmadığını söyledi.

GÖZAT  FİLİSTİNLİ ESİRLER Açlık Grevinin 22. GÜNÜNDE

Zahhar ayrıca Filistin halkının tek kurtuluş yolunun direnişten geçtiğini belirterek  Filistinlilerin direniş olmaksızın tek bir Filistinli tutsağı dahi kurtaramadıklarına dikkat çekti.

Gazzelilerin çektiği trajediye de değinen Zahhar, Rafah Sınır kapısının açılmaması ve Sina yarım adasında Mısır ordusuyla IŞİD güçleri arasındaki çatışmaların yarattığı güvenlik hassasiyetinin Rafah sınır kapısının açılmasını engellediğini dile getirdi.

GÖZAT  Hamas'tan El-Fetih'e İle Görüşmek İçin 3 ŞART

Hamas lideri, Muhammed Dahlan’ın Hamas’la ilişkisine de değinerek bölünme gerçekleştiğinde Dahlan’ın Fetih hareketinin bir parçası olduğunu, İslami Cihad ve Hamas savaşçılarının bizzat Dahlan’ın  emriyle tutuklandığını, dolayısıyla insanların Dahlan’la ilişki kurulmasından endişe etmelerinin gayet doğal olduğunu kaydetti.

Dahlan’ın Gazze Şeridi’nde hiçbir gücünün kalmadığına işaret eden Zahhar, Dahlan’la yaşananlardan sonra yılan deliğinden bir kez daha sokulmasının mantıklı olmadığını söyledi.

GÖZAT  FİLİSTİNLİ ESİRLER Açlık Grevinin 30. GÜNÜNDE

Hamas’ın pusula edindiği direnişten ayrılmaması için Arap ülkelerinin iç işlerine karışmaması gerektiğini belirterek  “bize yardım edenlere karşı vefalıyızdır” şeklinde konuştu.

Zahhar, ayrıca kendisinin de içinde bulunduğu Hamas heyetinin İslam dünyasının iç sorunlarının çözülmesi için İran, Endonezya, Malezya ve Pakistan gibi İslam ülkelerine ziyaretler düzenlediğini ancak İran dışında hiçbir ülkenin bu çağrıya kulak asmadığını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − two =