Home / İslam Ülkeleri / Tunuslu En-Nahda: Zuvari Suikastı Bütün Halkı Birleştirdi
tunuslu-en-nahda-zuvari-suikasti-butun-halki-birlestirdi

Tunuslu En-Nahda: Zuvari Suikastı Bütün Halkı Birleştirdi

Tunus En-Nahda Hareketi Tunuslu uçak mühendisi Muhammed Ez-Zuvari’ye 15 Aralık Perşembe günü yapılan suikastı kınayarak, bu cinayetin Tunus’u ve istikrarını hedef aldığı gibi, ülke egemenliğine ve halkın güvenliğine karşı da yapılmış açık bir saldırı olduğunu belirtti.

Nahda Hareketi yayınladığı basın açıklamasında, yetkililerden cinayeti açığa çıkarmalarını, bunu yapanları ülke içinde ve dışında uluslar arası hukuk ve sözleşmelere uygun bir şekilde takip etmelerini istedi.

Hareket, Tunuslu vatandaşlarla röportaj yapıp cinayetin soruşturulmasını isteyen İsrailli gazetecilerin ülkede olmalarını da eleştirdi.

Diğer taraftan hareketin Londra’da bulunan şura üyesi Celal El-Verği yaptığı açıklamada, hayatını vakfettiği davasına uygun düşecek şekilde şehit Muhammed Ez-Zuvari için sembolik bir cenaze merasimi yapılmasını istedi.

El-Verği yaptığı açıklamada “Ez-Zuvari’nin şehit edilmesi 2010’un sonlarında başlayan Tunus devriminden sonra ilk kez Tunus’taki grupları bir araya getirdi. İstisnasız bütün gruplar, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları cinayeti kınayıp şehidin yanında olduklarını ifade ettiler. Devrimden sonra ilk kez böyle bir tablo görüyoruz” dedi.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları geçen Perşembe günü silahlı kişiler tarafından şehit edilen Muhammed Ez-Zuvari’nin mensubu olduğunu ve insansız Ebabil uçaklarını geliştiren mühendislerden biri olduğunu belirtip, Gazze’de taziye çadırı açarken, Tunus hükümeti de yaptığı açıklamada, cinayete karışanları ülke içinde ve dışında takip edeceğini ifade etti.