Home / Filistin Direnişi / Tunus Cumhurbaşkanı: Ez-Zuvari Suikastında İsrail Şüphesi Var
tunus-cumhurbaskani-ez-zuvari-suikastinda-israil-suphesi-var

Tunus Cumhurbaşkanı: Ez-Zuvari Suikastında İsrail Şüphesi Var

Tunus Cumhurbaşkanı El-Baci Kayid Es-Sibsi, kanıtların mühendis Muhammed Ez-Zuvari'nin suikastla öldürülmesi olayında dış güçlerin parmağı olduğuna işaret ettiğini ve İsrail'in suikasta karışmış olabileceği şüphesi bulunduğunu söyledi.

Es-Sibsi, yılbaşı dolayısıyla yaptığı konuşmada, Ez-Zuvari’ye düzenlenen suikastla ilgili soruşturmanın İçişleri ve Güvenlik Bakanlığı tarafından sürdürüldüğünü ifade etti.

Tunus Cumhurbaşkanı, hükümetin suikastın ardında İsrail istihbaratının parmağını aramadığı yönünde yapılan eleştirilere cevap vererek, “Yetime ağlamayı önermeyin. Biz işgal rejimine nasıl davranacağımızı biliyoruz. Daha önce de Tunus’ta Hammamu’ş-Şat’tı ve Filistin liderliğini bombalamıştı” dedi.

O dönemde ABD Başkanı Ronald Reagan’ın “İsrail kendini savunuyor” demesine rağmen Tunus’un konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne taşıdığını, İsrail’in kınanıp zararları gidermesine karar verildiğini söyledi.

Tunuslu uçak mühendisi Muhammed Ez-Zuvari, 15 Aralık’ta Tunus’un Safakes kentinde evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda şehit oldu. İzzeddin El-Kassam Tugayları, Ez-Zuvari’nin insansız hava araçları projesine katkıda bulunduğunu açıkladı ve suikasttan Mossad’ın sorumlu olduğunu ifade etti.