Home / İslam Ülkeleri / SİYONİST Netanyahu’dan KUZEY IRAK Yasağı
SIYONIST Netanyahu'dan REFERANDUM Yasagi

SİYONİST Netanyahu’dan KUZEY IRAK Yasağı

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Kuzey Irak'ta yapılan bağımsızlık referandumuna ilişkin olarak açıklama yapılmasını yasakladı.

Siyonist İsrail Başbakanı Netanyahu’nun, dün Kuzey Irak’ta yapılan referandum hakkında hükümet adına herhangi bir yorum yapılmasını yasakladı.

Netanyahu’nun 13 Eylül’de referandumu destekleyen açıklaması, Türkiye’nin tepkisini çekmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün yaptığı bir açıklamada, Netanyahu’nun Kürtler konusundaki tavrının Ankara’nın İsrail ile ilişkilerini etkileyeceğini söyledi.

GÖZAT  SİYONİST İsrail'de "Bağımsız" KÜRDİSTAN Önergesi

Netanyahu, “İsrail Kürt halkının kendi devletini kurma yolundaki meşru çabalarını destekliyor” demişti. Referandum konusunda görüşü sorulan İsrailli bir bakan dün Reuters’e yaptığı açıklamada, “Bibi (Netanyahu) bizden konuşmamamızı istedi” dedi.

Bir başka İsrailli yetkili de böyle bir emir geldiğini doğruladı ve konunun “çok hassas” olduğunu söyledi.

GÖZAT  Arabistan ve İsrail Bağımsız KÜRDİSTAN Konusunda Hemfikir

İsrail 1960’lı yıllardan beri Barzani yönetimi ile perde arkasından askeri, istihbarat ve ticaret ilişkileri sürdürüyor.

Siyonist İsrail, Irak, Türkiye, İran ve Suriye’ye dağılmış olan Kürt nüfusunu, ortak düşmanlarına karşı bir komplo aracı olarak görüyor. Ayrıca Siyonist İsrail’de Yahudi Kürtlerin oluşturduğu oldukça büyük bir toplum yaşıyor.

GÖZAT  ABD'li Diplomat: KÜRDİSTAN, İsrail-Barzani-Amerika KUTSAL İTTİFAKI

Siyonist İsrail milletvekillerinden Yair Lapid de dün bir Twitter mesajında, “Yahudi halkı bir vatan için mücadele etmenin ne demek olduğunu iyi bilir. Kürtlerin kendi devletlerini kurma hakkı vardır” dedi.

Ancak Kürt yetkilileri, bu tür söylemleri hem istemediklerini çünkü kendileri için zararlı bulduklarını söylüyorlar. Reuters’e konuşan bir Kürt yetkili, “Hasımlarımız bize ‘Ortadoğu’nun ikinci İsrail’i’ diye saldırıyorlar. Bu tür konuşmalar da buna katkı yapıyor” dedi.