HAMAS: Elektrik KRİZİNİN Sonuçlarından İSRAİL Sorumlu

HAMAS: Elektrik KRİZİNİN Sonuçlarından İSRAİL Sorumlu

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri işgal rejiminin elektrik kesintisine bugün başlaması üzerine yazılı açıklama
Ana Sayfa İslam Ülkeleri, Siyonist İsrail 17 Haziran 2017

Siyonist Medya: İsrail-Arabistan-Ürdün-ABD Gizli Görüşmesini Yazdı

İsrail basınında yer alan haberlerde, Suud-İsrail ilişkilerini geliştirme noktasında kritik bir adım atıldığı, Suud, ABD, İsrail ve Ürdün arasında, İsrail'den Suud'a özellikle de Filistinli hacıları kapsayan uçuş planları yapmak üzere gizli görüşmeler gerçekleştirildiği bilgisine yer verildi.

Buna göre, hacıları taşımakla görevli olan uçak, henüz Suud-İsrail arasında aleni ilişkilerin tesis edilmemiş olması sebebiyle kısa süreliğine Ürdün’e iniş yapacak.

Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre Amerika, planın uygulanması noktasında arabulucu rolünü oynuyor ve bu proje Amerikan Başkanı Donald Trump’ın Riyad’a yaptığı ziyaret esnasında planlandı.

GÖZAT  Suudi ARABİSTAN Siyonist İSRAİL Aleyhine Her Girişime KARŞI

İsrailli bir yetkili ise iki taraf arasındaki ilişkilerin ilerleme kaydettiğini, uçuşun yabancı bir şirket eliyle gerçekleştirileceğini, bu sayede kara yolundan başka seçenekleri olmayan Filistinlilerin, hava yoluyla giderek Mekke ve Medine’de hac yapma fırsatı bulacaklarını belirtti.

Amerika, İsrail’in Arap ülkeleriyle olan ilişkilerini geliştirmesi ve Filistin-İsrail müzakerelerinin sağlanması hususunda yoğun çaba sarf ediyor ve çeşitli projeler ortaya koyuyor.

GÖZAT  İsrail Hayfa Limanını Arabistan ve Ürdün'e Bağlıyor

Nitekim İsrail basını, Trump’ın “Air Force 1” uçağıyla Suud’dan İsrail’e gerçekleştirdiği uçuşun, Suud-İsrail arasında doğrudan yapılmış ilk uçuş olduğu bilgisine yer vermişti.

2016 yılında ise, Suud Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Enver Aşki Tel Aviv’i ziyaret etmiş, Suud-İsrail ilişkilerinin gelişmesi hususuna doğrudan ilgili olduğunu beyan etmişti.

   

Yorumlar

Scroll Up