Home / Filistin Direnişi / Şehit Ailesi İsrail’in Şartlarından Dolayı Naaşı Almadı
Sehit Ailesi Israil'in Sartlarindan Dolayi Naasi Almadi

Şehit Ailesi İsrail’in Şartlarından Dolayı Naaşı Almadı

En-Nakab’taki Ummu’l-Hayran Köyü şehitlerinden Yakub Ebu’l-Gay’an’ın ailesi işgal rejiminin şartlarına göre şehidin naaşını defnetme dayatmasını kabul etmediğini belirtti.

Yerel kaynaklar konuyla ilgili verdikleri bilgide, şehidin ailesinin Yakub’u doğum yeri olan Ummu’l-Hayran yerine En-Nakab’taki Havre köyünde defnetmeyi reddettiğini belirterek, ailenin şehidi doğum yerinde defnetmek istediğini, işgalcinin ise bunu reddettiğini ifade ettiler.

Siyonist işgal güçleri, iki gün önce Ummu’l-Hayran köyünü yıkmaya çalışırken çıkan çatışmada hayatını kaybeden Siyonist askerin ölümünden şehit Ya’kub El-Gay’an’ı sorumlu tutuyor.

Siyonist işgal rejimi şehitlerin ailelerini baskı altında tutmak ve onları cezalandırmak için şehitlerin cenazelerini teslim etmiyor. Teslim ederken de bazen şartlar dayatıyor.

İki gün önce köyde yıkımlara başlayan işgal güçleriyle Filistinliler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.  Çatışmalarda iki Filistinli şehit olup dört kişi de yaralanırken, bir işgal polisi de hayatını kaybetti.