Home / Dünya Ülkeleri / SİYONİST Netanyahu: BALFOUR İsrail’in Temeli
SIYONIST Netanyahu- BALFOUR Israil'in Temeli

SİYONİST Netanyahu: BALFOUR İsrail’in Temeli

Siyonist İsrail rejimi başbakanı, Balfour bildirisinin, İsrail'i Yahudi halkının merkezi olarak resmiyete tanıdığını ve İsrail'in kurulmasının temelini oluşturduğunu bildirdi.

Filistin Enformasyon Merkezinin bildirdiğine göre siyonist rejim başbakanı Benyamin Netanyahu dün yaptığı açıklamada, “İsrail yerleşim bölgesi oluşturmadan ve o uğurda savaşa hazır olmadan İsrail’in kurulması mümkün değildi. Ama kuşkusuz uluslararası hareketlilik Balfour bildirisi ile başladı” dedi.

GÖZAT  HAMAS: Filistinliler İçin Alternatif VATAN Yoktur!

Netanyahu’nun bu hafta Balfour bildirisinin yayınlaşının 100. Yıl dönümü dolayısıyla düzenlenecek törene katılmak için Londra’ya gidecek.

Theresa May, Çarşamba günü İngiltere Parlamentosu’nun alt kanadı Avam Kamarası’nda gerçekleştirilen “Başbakan’a Sorular” oturumunda yaptığı açıklamada, “İsrail devletinin kurulmasında sahip olduğumuz rolden dolayı gurur duyuyoruz ve kesinlikle deklarasyonun 100’üncü yılını gururla kutlayacağız.” demişti.

GÖZAT  EBU ZUHRİ: Esirler Kurtulana Kadar HAMAS Çabalayacak

İngiltere İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn İsrail devletinin kuruluşunun yolunu açan Balfour Deklarasyonu’nun ilan edilişinin 100. yıldönümünde düzenlenecek olan yemeğe katılmayacağını açıkladı.

May’ın açıklamasına Filistin yönetimi ve Filistinli gruplardan sert tepki gelmiş ve bu açıklama ve Balfour bildirisinden dolayı İngiltere yönetiminden özür dilemesini istemişlerdi.