Home / İslam Ülkeleri / NETANYAHU: ARAP Liderlerle Hiç Olmadığı Kadar İyiyiz
NETANYAHU- ARAP Devletleriyle Hic Olmadigi Kadar Iyiyiz

NETANYAHU: ARAP Liderlerle Hiç Olmadığı Kadar İyiyiz

Siyonist İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ülkesi ile bölgedeki Arap devletleri arasındaki ilişkilerin 'benzeri görülmemiş' bir gelişim gösterdiğini açıkladı.

İsrail Başbakanlık Sözcüsü Ofir Gendelman, Dışişleri Bakanlığı’ndaki memurlara hitaben konuşmasında, Başbakan Netanyahu’nun, ‘Arap ülkeleri ile ilişkilerimizde yaşanan gelişme benzeri görülmemiş bir durumda’ dediğini kaydetti.

Gendelman’ın ifadesine göre Netanyahu, ‘Arap ülkeleri ile iş birliğimizin boyutu henüz tespit edilmemiştir, ancak her zamankinden çok daha büyük. Bu büyük değişim Filistinlilere rağmen devam ediyor. Maalesef Filistinliler ise herhangi bir çözüme ulaşmak için hâlâ fikirlerini değiştirmiş değiller’ şeklinde konuştu.

GÖZAT  ARAP ve İSRAİL - Açıkta KINAMA Gizlide TİCARET

Netanyahu, geçen aylarda da İsrail ile Arap ülkeleri arasında iş birliği ve gelişen ilişkilerin boyutuna dikkati çekmiş, ancak konuyla ilgili ayrıntı vermemişti.

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail’in, ‘1967 sınırlarını, zorunlu göçe maruz bırakılan Filistinlilerin geri dönüş hakkını ve Yahudi yerleşim birimleri inşasına son vermeyi kabul etmemesi’ nedeniyle Nisan 2014’te durmuştu.

GÖZAT  ARAP Halkları Yönetimlerin İSRAİL İlişkisine Karşı

New York’taki BM Genel Kurulu’ndan önce ziyaret edeceği Latin Amerika’yla ilgili de konuşan Netanyahu, ‘önemli ülkelerin oluşturduğu blokta büyük bir pazar’ tanımını yaptı.

Aynı zamanda İsrail’in dışişleri bakanı olarak da görev yapan Netanyahu, önümüzdeki hafta Latin Amerika ve New York’a ziyarette bulunacak.

GÖZAT  Türkiye İle Siyonist İsrail Arasında BUZLAR ERİYOR

Netanyahu, Latin Amerika’yı ziyaret eden ilk İsrail başbakanı olacak. Netanyahu, 25 yıl önce İsrail’in büyükelçiliğinin bombalandığı Arjantin’i de ziyaret edecek.

İsrail Başbakanı, Latin Amerika turu kapsamında Arjantin, Kolombiya ve Meksika’ya gidecek.

Ardından BM Genel Kurulu toplantısı için New York’a geçecek.