Home / Dünya Ülkeleri / NETANYAHU’dan Amerika’ya İRAN Desteği

NETANYAHU’dan Amerika’ya İRAN Desteği

İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD'nin İran'a karşı izlediği politikanın doğru olduğu iddiasında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun İran’a ilişkin açıklamalarının ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da yazılı açıklama yayımladı.

GÖZAT  Trump Siyonist İsrail İle Yeni İttifak Kuruyor

Netanyahu, Tahran’ın Ortadoğuda saldırganlık ve yayılmanın zirvesinde olduğunu vurgulayarak, Washington’ın doğru bir siyaset izlediğini belirtti.

İsrail istihbarat servisi Mossad’ın ocak ayında İran’ın nükleer çalışmalarıyla ilgili kaçırdığı iddia edilen belgelere işaret eden Netanyahu, şunları kaydetti:

GÖZAT  İSRAİL: SURİYE'ye Yaptığımız Saldırı İRAN'a Mesajımız

“İran bizim ortaya çıkardığımız gibi çeşitli yollarla nükleer silah elde etmeye çalışıyor. İran’ın; uranyum üretimini sonlandırması, İran’a sert yaptırımlar uygulamak ve Suriye’den çıkmasını talep etmek. Bunların bölgede barışı sağlayabilecek tek doğru politika olduğuna inanıyoruz.”

Netanyahu İran’ın saldırgan olduğunu kaydederek, tüm dünya ülkelerini ABD politikası gereğince çalışmaya çağırdı.

GÖZAT  SİYONİST Savaş Bakanı Yine TEHDİTLER Savurdu

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, ABD’nin İran’dan taleplerini içeren 12 maddelik bir liste açıklamış, İran’a karşı “eşi benzeri görülmemiş finansal baskı” ve “tarihteki en güçlü yaptırımların” uygulanacağını belirtmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mayıs’ta, ülkesinin P5+1 ülkeleri ile İran arasında yapılan nükleer anlaşmadan çekilerek, Tahran yönetimine ağır yaptırımlar getireceğini duyurmuştu.