Home / İslam Ülkeleri / İSTANBUL Halkından BALFOUR Protestosu
ISTANBUL Halkindan BALFOUR Protestosu

İSTANBUL Halkından BALFOUR Protestosu

İsrail’i Boykot Hareketi (BDS) Balfour Deklarasyonunu, yüzüncü yılında ülkedeki Araplarla Türkiyeli aktivistlerin katılımıyla İstanbul Taksim’de protesto etti.

Gösteriye katılanlar ellerinde Filistin bayraklarıyla farklı dillerde yazdıkları dövizlerle Balfour Deklarasyonunun meşru olmadığını ve Filistin halkının kendi toprağında hakkının olduğunu ifade etti.

BDS adına konuşan Nicola Saafin, “Uğursuz Balfour Deklarasyonunun yüzüncü yılında bir dizi etkinlik yapmayı kararlaştırdık. Bunlardan biri bugün İstanbul’da yaptığımız eylemdir. Bunun dışında Türkiye’nin değişik şehirlerinde gösterdiğimiz filmlerde Balfour Deklarasyonunun Filistin halkına getirdiği felaketleri ortaya koymaya çalıştık” dedi.

GÖZAT  Fransa'da İsrail İşgal Protestosu

Nicola Saafin konuşmasında ayrıca birçok Arap ve Türk akademisyenin katılımıyla Türkiye’deki çalışmalarını “Yüzyılına giren Balfour Deklarasyonu ve Tarihi Sorumluluk” başlığı altında verecekleri bir konferansla kapatacaklarını söyledi.

Konuşmasında ayrıca Filistin’in ve Filistin halkının Siyonist işgalden tamamıyla kurtulacak yeni bir mücadele aşamasıyla karşı karşıya olduğunu ifade etti.