Home / Dünya Ülkeleri / İsrail Savaş Bakanı Liberman’dan Rusya’ya İran-Hizbullah Çağrısı
Israil Savas Bakani Liberman'dan Rusya'ya Iran-Hizbullah Cagrisi

İsrail Savaş Bakanı Liberman’dan Rusya’ya İran-Hizbullah Çağrısı

Siyonist İsrail rejimi savunma bakanı Avigdor Liberman, İsrail Ulusal Güvenlik Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada İsrail olarak Rusya’dan İran, Hizbullah ve Suriye konusundaki isteklerini dile getirdi.

Konuşmasında “Dünya zorlu bir yöne doğru gidiyor; Suriye Amerika’nın devre dışı kaldığı bir siyasi anlaşmalarda yürüyor. Amerikan istihbaratı ise çok kötümser bir tablo çiziyor” diyen Liberman, İsrail’in gelecekte Hizbullah ve Hamas ile yapacağı savaşlarla ilgili olarak da şunları söyledi:

“Gelecek savaş meselesine gelince. Siz kısmi bir güçle savaşa gidemezsiniz. Karşı taraf beyaz bayrak kaldırıncaya kadar bütün gücünüzü kullanırsınız. İsrail’in hava kapatması yok; atılan her füze ve roketin hepsini durduramazsınız, bunun için de İsrail mümkün olan en hızlı bir şekilde karar vermelidir.”

İran ve Hizbullah Devre Dışı Bırakılmalı

Suriye konusunda İsrail’in Rusya’dan istekleri olduğunu söyleyen Liberman konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İsrail Rusya’dan İran’ın ve Hizbullah’ın sahneden çıkarılmasını istiyor. Kesinlikle hiçbir gelişmiş Rus silahı Hizbullah’ın eline geçmemeli. Her ne olursa olsun Esad gitmeli, en azından bu benim görüşüm. İran’ın etkisinde hiçbir yönetim bölgede kalmamalı. İran İsrail’in karşısında en büyük tehdit ve tehlikedir. İran terörün başlıca destekçisidir.”