Home / Filistin / İsrail 2016’da Filistinlilerin 1000 Binasını Yıktı
israil-2016da-filistinlilerin-1000-binasini-yikti

İsrail 2016’da Filistinlilerin 1000 Binasını Yıktı

Filistin'deki uzlaşı hükümetinin başbakanı Rami Elhamdallah, bu yılın başından itibaren işgal güçlerinin "C" kategorisine giren bölgede yıktığı Filistinlilere ait bina sayısının 1000 civarında olduğunu dile getirdi.

C kategorisine giren bölgeler ise idarî ve askerî yönden işgal yönetiminin kontrolünde olan bölgeler.

Avustralya Ticaret, Turizm ve Yatırım Bakanı Steven Ciobo’yu bugün (18 Aralık Pazar) Ramallah’taki başbakanlık bürosunda kabul eden Filistin Başbakanı Rami Elhamdallah, uluslararası kamuoyunu İsrail’in ihlallerini derhal sona erdirmek ve aşırılıklarının önüne geçmek için harekete geçmeye çağırdı.

Filistin Başbakanı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Biz mevcut durumun böyle devam etmesini kabul etmiyoruz. Bu durum iki devletli çözümün önünü kesmektedir. Irkçı ayrım anlayışına dayalı uygulamalarına devam eden tek devlet sultasının devamı böyle bir çözümü ortadan kaldırır. Bizim ihtiyaç duyduğumuz gerçek anlamda bir barış ortağıdır.”

Filistin Başbakanlık Enformasyon Ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre Başbakan Elhamdallah Avustralyalı bakan Ciobo’ya işgal rejiminin ihlalleri, yıkımları ve yahudi yerleşimine yer açma amaçlı toprak gaspları hakkında bilgi verdi.