Home / Filistin / İslam İşbirliği Teşkilatından Filistin’e Destek Vurgusu
Islam Isbirligi Teskilatindan Filistin'e Destek Vurgusu

İslam İşbirliği Teşkilatından Filistin’e Destek Vurgusu

Mali'de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği Konferansı'na katılanlar, Siyonist rejim'in işgalciliğine karşı Filistin halkının savunması ve desteklenmesine vurgu yaptılar.

Mali’nin başkenti Bamako’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı 12. Parlamento Birliği Konferansı’na katılanlar sonuç bildirisinde, bölgesel ve uluslararası çevrelerin kendi vatanlarına geri dönmeleri, işgal altındaki toprakların kurtarılması ve başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması başta olmak üzere Filistin halkının meşru haklarının tahakkuk bulması için çaba vermeleri gerektiğine vurgu yaptılar.

Açıklamanın devamında, ABD’nin büyükelçiliğini Tel-Aviv’den Kudüs’e taşıma çabasının yasa dışı olduğuna vurgu yapılarak, bu girişimin Filistinliler ve kesin haklarıyla açık düşmanlıktan ibaret olduğu ve Kudüs’ün Filistin topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğuna vurgu yapıldı.

İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği Konferansı’na katılanlar ayrıca mazlum Filistin halkına yönelik ambargonun kaldırılması, Filistinli esirlerin serbest kalması ve Siyonist rejim yetkililerinin cinayetleri yüzünden yargılanması gerektiğinin altını çizdiler.

Katılımcılar ayrıca Siyonist rejimin yerleşim faaliyetlerini kınayan BM Güvenlik Konseyi’nin kararına destek verdiler.