Home / Filistin / İşgal Altındaki Filistin Topraklarında Genel Grev
Isgal Altindaki Filistin Topraklarinda Genel Grev

İşgal Altındaki Filistin Topraklarında Genel Grev

İşgal güçlerinin En-Nakab bölgesindeki Ummu'l-Hayran köyünde gerçekleştirdiği yıkımları ve işlediği cinayeti protesto amacıyla 1948'de işgal edilen topraklarda genel grev yapılıyor.

Ummu’l-Hayran’da dün acil olarak toplanan Yüksek Takip Komitesi, işgal rejiminde Araplara yönelik baskıların artmasını protesto amacıyla eğitim hariç bir günlük yas ve genel grev ilan etti.

Okullarda da bugün iki dersin Ummu’l-Hayran köyündeki yıkımların anlatılmasına tahsis edileceği ve öğrencilerin çeşitli faaliyetler düzenleyecekleri, işgal polisinin şehit ettiği Yakub Ebu’l-Gay’an anısına siyah sancaklar asılacağı bildirildi.

Ummu’l-Hayran köyünü boşaltarak enkazı üzerine Yahudi yerleşimciler için yerleşke inşa etmeyi planlayan işgal yönetiminin direktifleri doğrultusunda köye baskın düzenleyen işgal güçleri sekiz evi yıkarken Yakub Ebu’l-Gay’an isimli genci de şehit etti.

Bu arada, Yüksek Takip Komitesi’nin bugün En-Nasıra kentinde yeniden toplanacağı, gelişmeleri değerlendirerek yeni kararlar alacağı belirtildi.

Komite Başkanı Muhammed Bereke, dün yaptığı açıklamada, işgal rejiminde yaşayan Araplar için işgal yönetiminin ırkçı saldırılarına karşı uluslararası koruma talep etti.