Home / Dünya Ülkeleri / “İNGİLİZ Halkı Adına Filistinlilerden ÖZÜR DİLİYORUZ!”
INGILIZ Halki Adina Filistinlilerden OZUR DILIYORUZ!

“İNGİLİZ Halkı Adına Filistinlilerden ÖZÜR DİLİYORUZ!”

Balfour Deklarasyonu'nun 100'üncü yılını protesto etmek için Londra'dan yola çıkan İngiliz grup, Batı Şeria'ya ulaştı.

Balfour Deklarasyonu’nu protesto etmek için yaklaşık 6 ay önce Londra’dan yola çıkan, 11 ülkeyi geçerek Batı Şeria’ya ulaşan 60 kişilik grup, El-Halil kentindeki Eski Belde’yi (Beldet’ül-Kadime) ziyaret etti.

GÖZAT  İngiltere BALFOUR Karşıtı Afişleri YASAKLADI

İsrail işgali altındaki Filistinlilerin maruz kaldığı sıkıntıları müşahede etmek amacıyla bölgeyi ziyaret eden İngiliz grup, Balfour Deklarasyonu nedeniyle Filsitinlilerden özür diledi.

Etkinliğin organizatörlerinden Chris Rose yaptığı açıklamada, Filistin devletini tanımayı ve özür dilemeyi kabul etmeyen İngiliz hükümetini temsil etmediklerinin altını çizerek, “Balfour Deklarasyonu konusunda masum olduğumuzu ilan etmek ve İngiliz halkı adına Filistinlilerden özür dilemek için bugün buradayız.” dedi.

GÖZAT  Ebu Gayt: BALFOUR'un Telafisi FİLİSTİN'in Tanınmasıdır!

“Vakit, Filistinlilerin, özgürlük ve bağımsızlığın tadını çıkarma vaktidir.” diyen Rose, ülkesinin başbakanına hitaben, “Öncelikle yapılması gereken deklarasyonun yüzüncü yılını kutlamak değil, halkların özgürlüğü için çalışmaktır.” dedi.

Beytullahim ve Ramallah’ın yanı sıra Filistinli mülteci kamplarını ziyaret edeceği belirtilen grubun, cumartesi günü Londra’da düzenlenmesi planlanan gösteriye katılmak üzere cuma günü bölgeden ayrılması bekleniyor.

GÖZAT  İNGİLİZ Elçilikleri Önünde BALFOUR Eylemleri

İngiliz grup, Balfour Deklarasyonu’nu protesto etmek amacıyla bir etkinlik düzenlemişti. Yaklaşık altı ay önce Londra’dan yola çıkan grup yürüyerek Fransa ve Türkiye’ye oradan da hava yoluyla Ürdün’e gelmişti.

İngiltere Başbakanı Theresa May, geçen çarşamba oturumunda yaptığı açıklamada, “İsrail devletinin kurulmasında sahip olduğumuz rolden dolayı gurur duyuyoruz ve kesinlikle deklarasyonun yüzüncü yılını gururla kutlayacağız.” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × three =