Home / Filistin / Filistinlilerin Bitmeyen İşkencesi: İDARİ HAPİS CEZASI
Filistinlilerin Bitmeyen Iskencesi- IDARI HAPIS CEZASI

Filistinlilerin Bitmeyen İşkencesi: İDARİ HAPİS CEZASI

İşgalci İsrail’in İngiliz manda yönetimi döneminden kalan, insanları suç isnat etmeksizin aylarca hatta yıllarca parmaklıklar ardında bırakan "idari tutukluluk" politikası, Filistinlilerin bitmeyen işkencesi olmaya devam ediyor.

İsrail, 1945’te İngiliz manda yönetimi döneminde uygulanan “idari tutukluluk politikasını”, Batı Şeria ve Gazze’yi işgal ettiği 1967 yılından sonra da sürdürüyor.

GÖZAT  2016'da İsrail Mahkemeleri 1658 Tane İdari Ceza Verdi

İsrail yönetimi, İngiliz manda yönetimi döneminde uygulanan benzeri metotla, gözaltına aldığı Filistinlileri, hiçbir suç isnat etmeden, istihbarat birimlerinin tavsiyeleri üzerine aylarca bazen de yıllarca hapiste bırakabiliyor.

Bazı idari tutukluların “İsrail’in güvenliği için tehlike teşkil ettiği” öne sürülerek, “gizli dosya” kapsamında tutukluluk süreleri yıllarca uzatılabiliyor. Bu süreçte tutuklunun veya avukatının dosyayı incelemesine izin verilmiyor.

GÖZAT  İşgalci İsrail'den Bir Ayda 88 İdari Hapis Cezası

İsrail hapishanelerinde hukuksuz uygulamalara maruz kalan Filistinli tutuklular, tepkilerini en etkili şekilde ortaya koyup, seslerini duyurmak için on yıllardır sık sık açlık grevlerine başvurmak zorunda kalıyor.

Serbest bırakılmalarının ardından kısa bir süre sonra İsrail tarafından yeniden tutuklanarak söz konusu Filistinlilere karşı “yıldırma politikası” uygulanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 5 =