Siyonistlerden 20 Filistinliye GÖZALTI

Siyonistlerden 20 Filistinliye GÖZALTI

Nablus kentine baskın düzenleyen işgal güçleri dört kişiyi gözaltına alırken yoğun bir şekilde ateş açtı
Ana Sayfa Filistin, Hamas 5 Ekim 2017

HENİYYE: Hikmet İle Hareket Etmeliyiz

Filistin Başbakanı Rami Hamdallah, Gazze Şeridi’ne giriş yaparak hükümetinin Gazze Şeridi'ndeki görevlerini teslim almaya başladığını açıkladı. Bu arada Kahire’den gelen Mısır istihbaratından bir heyet de Gazze’de temaslarda bulunmak üzere Gazze’ye ulaştı.

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın Gazze’de idari konseyi lağvetmesinin ardından hızlanan ulusal uzlaşma görüşmeleri, yeni bir aşamaya geldi.

Filistin Özerk Yönetim başkanı Rami Hamdallah, Gazze’deki yönetimi Devralmak üzere Gazze Şeridi’ne giriş yaptı.

GÖZAT  El-Fetih'ten Hamas'a UZLAŞI ZİYARETİ

Hamdallah, Beyt Hanun “Erez” Kapısı önünde yaptığı açıklamada, hükümetin başarısının pratikteki yürütme gücüne ve vatandaşların yaşamlarında olumlu yönde değişiklik yapabilmesine bağlı olduğunu ifade etti.

Rami Hamdallah, İslami Direniş Hareketi Hamas’ın Hükümet İdare Komitesi’ni feshetmesinin önemli bir adım olduğunu belirterek, kendilerinin de bu adımın üzerine çok şey bina edeceklerini söyledi.

GÖZAT  HAMAS: Filistin'de Birlik İçin TARİHİ FIRSAT

Hükümetin Gazze Şeridi’ndeki önceliğinin halkın sıkıntılarını hafifletmek olduğunu kaydeden Başbakan, pratikte değişiklik yaşanması için bir dizi adım atacaklarını açıkladı.

Hamdallah, hükümetin Gazze’de göreve başlamasıyla bölünmüşlük halinin sona ereceğini açıklayarak, memurlar sorunu başta olmak üzere askıda kalan tüm sorunların Kahire Anlaşması’na göre çözüleceğini bildirdi.

GÖZAT  Mahmud Abbas Güçleri 5 Filistinliyi Gözaltına Aldı

Bu arada Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, uzlaşı yolunda yürümeye ve bölünmüşlük halini sona erdirmeye kararlı olduklarını açıkladı.

Heniyye, “Yılların birikimini aşmak için bu aşamada hikmetle hareket etmeye ve geniş bir ufka ihtiyacımız olduğunun farkındayız” dedi.

GÖZAT  HENİYYE: Esirleri Özgür Kılmak MİLLİ GÖREVİMİZ

“Bugün uzlaşı konusundaki tıkanıklığı aşabileceğimizi hissediyoruz” diyen Heniyye, mevcut aşamanın farklı olduğunu, bölgesel ve uluslararası şartların değiştiğini, Mısır’ın uzlaşıyı güçlü bir şekilde desteklediğini belirtti.

Hamas’ın tüm kadrolarının atılan adımları desteklediğini bildiren Heniyye, hareketlerinin siyasi ve askeri gücüne dayanarak kararlarını kendi iradesiyle aldığını ifade etti.

GÖZAT  DİRENİŞ Grupları: HAMAS'ın Adımlarına Destek Gelmeli

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu temsilcisi Jason Greenblatt, Hamas ve Fetih heyetlerinin bir araya gelmelerinin ardından yaptığı açıklamada Filistin’deki ulusal uzlaşma sürecini desteklediklerini belirtti.

Ancak Greenblatt, ulusal uzlaşma neticesinde oluşturulacak bir hükümetin içerisinde Hamas üyelerinin bulunması durumunda bu hükümeti tanımayacağını açıkladı. ABD’li diplomat, sadece Hamas’ın silah bırakması ve İsrail’i tanıdığını ilan etmesi halinde bu tutumdan vazgeçeceklerini kaydetti.

Scroll Up