Home / Dünya Ülkeleri / Hamdallah: İNGİLTERE Balfour İçin ÖZÜR DİLEMELİ
Hamdallah- INGILTERE Balfour Icin OZUR DILEMELI

Hamdallah: İNGİLTERE Balfour İçin ÖZÜR DİLEMELİ

Filistin Başbakanı Rami El-Hamdallah, İngiltere'den Yahudilere Filistin topraklarında vatan vaat eden Balfour Deklarasyonu nedeniyle özür dilemesini istedi.

Nablus kentinde bazı okulların açılış törenine katılan El-Hamdallah, “Birleşik Krallık’tan sorumluluğunu kabul etmesini ve halkımıza yapılan bu tarihi zulüm nedeniyle özür dilemesini istiyoruz” dedi.

GÖZAT  Amerika'dan Siyonist İsrail'e Yeşil Işık

El-Hamdallah, İngiltere’nin Balfour Deklarasyonu’nu kutlamasının Filistin davasına destek veren dünya kamuoyuna, hak ve adalet sevdalılarına meydan okumak anlamına geldiğini söyledi.

Filistin Başbakanı, “Uğursuz Balfour Deklarasyonu’nun yüzüncü yıldönümüne yaklaşırken uluslararası toplumun halkımıza yapılan tarihi zulmü sona erdirmesinin vakti geldi” dedi.

GÖZAT  KARİKATÜR: BALFOUR Filistin'in Kalbine Saplanan HANÇER

Balfour Deklarasyonu’nun imzalandığı 2 Kasım’da Batı Yaka ve Gazze Şeridi’nde milli ve İslami grupların çeşitli faaliyetler düzenlemesi, 1948’de işgal edilen topraklarda da halk etkinliklerinin gerçekleştirilmesi bekleniyor.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Balfour Deklarasyonu’nun 100’üncü yıldönümünü kutlayacaklarını ifade ederek, İsrail’in kuruluşunda İngiltere’nin oynadığı rol ile gurur duyduklarını açıklamıştı.