Home / Filistin / Hamas Yetkilisi Ebu Merzuk’tan Ulusal Konsey Açıklaması
hamas-yetkilisi-ebu-merzuktan-ulusal-konsey-talebi

Hamas Yetkilisi Ebu Merzuk’tan Ulusal Konsey Açıklaması

Hamas Siyasi Birimi üyesi Musa Ebu Merzuk, Filistin Ulusal Konseyi için hazırlık komisyonunun toplanması konusunda Fetih ile Hamas arasında herhangi bir anlaşmanın olmadığını söyledi.

El-Ğad televizyonunun kendisiyle yaptığı röportajda, Filistin Ulusal Konseyi’nin işgal altında toplanmasını kesinlikle reddettiklerini belirten Ebu Merzuk, “Ulusal Konsey için hazırlık komisyonunun toplanması konusunda şimdiye kadar bir anlaşma olmadı. Azzam El-Ahmed’den gönderildiği iddia edilen davetiyenin tarafımızdan incelenip cevaplanması için gönderilmesini istedim” dedi.

Ebu Merzuk, “Ulusal Konsey için hazırlık komisyonuna iştirak için davet gelir ve biz de Batı Yaka dışında bir yerde toplanmasını kabul edersek o zaman cevabımız olumlu olacaktır. Mısır ev sahipliğini kabul ederse bundan memnuniyet duyarız. Yok kabul etmezse o zaman Ramallah dahil işgal altındaki şehirler hariç her yerde toplanmasına razı oluruz” ifadesini kullandı.

İç bölünme ve uzlaşıya da değinen Ebu Merzuk bunları çözmenin Abbas’ın elinde olduğunu hatırlatarak, onun eline bu dosyaların çözüm anahtarlarını verdiklerini ancak kendisinin bunları kullanmadığını ifade etti.