Mahmud Abbas TÜRKİYE Cumhurbaşkanı İle Görüştü

Mahmud Abbas TÜRKİYE Cumhurbaşkanı İle Görüştü

Abbas ile Erdoğan’ın basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmelerinin yaklaşık bir saat sürdüğü bildirildi
Ana Sayfa Filistin, Hamas, Siyonist İsrail 16 Ocak 2017

Hamas: Paris Konferansı Anlamsız

Hamas, Paris Barış Konferansı'nın Filistin halkına birçok hakkını kaybettiren ve işgal rejimine Filistin topraklarında meşruiyet kazandıran anlamsız müzakere metodunu yeniden gündeme getirdiğini söyledi.

Hamas Hareketi sözcülerinden Fevzi Burhum, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Filistin davasına yeniden itibar kazandırılması, Filistin halkının haklarının ve sabitelerinin vurgulanması gerektiğini ifade etti.

Burhum, bunun için de Filistin halkının haklarını ve toprağını savunacak direniş programına dayanan kapsamlı bir ulusal strateji üzerinde uzlaşı sağlanması gerektiğini bildirdi.

Paris’teki konferansa katılan 70 devlet ve uluslararası kuruluş, Filistinliler ve İsrailliler arasındaki anlaşmazlığın ancak iki devlet esasına dayalı bir çözümle mümkün olabileceğini söyledi.

Konferansın dün akşam yayınlanan sonuç bildirgesinde şiddetin terkedilmesi, Yahudi yerleşiminin reddedilmesi ve müzakerelere yeniden dönülmesi çağrısı yapıldı.

İsrail’in reddettiği ve Filistin Yönetimi’nin memnuniyetle karşıladığı konferansın sonuç bildirgesinde ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacağını açıklayan Donald Trump’a yönelik herhangi bir eleştiriden kaçınıldı.

Scroll Up