Home / Dünya Ülkeleri / HAMAS Liderinden Trump’ın Kararına Karşı İNTİFADA ÇAĞRISI

HAMAS Liderinden Trump’ın Kararına Karşı İNTİFADA ÇAĞRISI

Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü işgal rejiminin başkenti ilan etmesiyle bir siyasi dönemin kapandığını ve yeni bir dönemin başladığını söyledi.

Heniyye, Trump’ın Kudüs konusundaki kararına karşı Filistin halkının intifada ateşini yakacağını ifade etti.

GÖZAT  KAHRAMAN Filistin Halkı 2. ÖFKE Cumasında Da Meydanda

Hamas lideri, ABD Başkanı’nın Kudüs’ü işgal rejiminin başkenti ilan etmesinin ardından yaptığı konuşmada, Filistin halkının işgalcilere karşı intifadaya gücünün yettiğini, Kudüs’e ve Filistin’e yönelik yeni komploya karşı koymak için politikalar ve strateji belirlemeleri gerektiğini bildirdi.

Heniyye, birleşik Kudüs’ün doğusuyla ve batısıyla Filistin, Arap ve İslam toprağı olduğuna, Kudüs’ün tümünün Filistin’in başkenti olduğuna dikkat çekti.

GÖZAT  MALEZYA'dan Amerika'ya KUDÜS Tepkisi

Filistin’in denizden nehre bir bütün olduğunu ve iki devlete bölünmeyi kabul etmeyeceğini kaydeden Heniyye, işgal rejiminin Filistin topraklarındaki varlığını hiçbir zaman tanımayacaklarını dile getirdi.

Hamas lideri, Kudüs’e ve Filistin’e yönelik tehlikeli komplo karşısında Filistin’de önceliklerin yeniden gözden geçirilmesini zorunlu kıldığını ve Trump’ın kararının sözde barış görüşmelerini tamamen ve sonsuza kadar toprağa gömdüğünü ifade etti.

GÖZAT  Ortadoğu'da İstikrar FİLİSTİN MESELESİ'nin Çözümüne Bağlı

Uzlaşı yönündeki adımların hızlandırılması çağrısında bulunan Heniyye, Filistinli grupların acilen toplanmalarını istedi.

Heniyye, “Halkımızın Kudüs’te ve Mescid-i Aksa’da gerçekleştirdiği gibi bir intifada istiyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + four =