Home / Filistin / Batı Şeria / El Fetih - Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) / Hamas: Filistin Yönetimi Siyasi Tutuklamalara Son Vermeli
Hamas- Filistin Yonetimi Siyasi Tutuklamalara Son Vermeli

Hamas: Filistin Yönetimi Siyasi Tutuklamalara Son Vermeli

Hamas üyesi milletvekili Abdurrahman Zeydan, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ve Filistin Başbakanı Rami El-Hamdallah'ı gazeteci Sami Es-Sai başta olmak üzere Batı Yaka'daki tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması için müdahalede bulunmaya davet etti.

Zeydan, Batı Yaka güvenlik birimlerinin ihlallerine ve işkencelerine, siyasi tutukluların serbest bırakılmasına dair çıkan yargı kararlarına aykırı davranmasına son verilmesini istedi.

Gazeteci Sami Es-Sai’nin Eriha’daki Genel İstihbarat zindanında 20 gündür gözaltında tutulmasını eleştiren Zeydan, Filistinli gazetecinin işkenceye maruz kaldığını ve avukatıyla görüşmesine izin verilmediğini söyledi.

Zeydan, “Es-Sai, hem vatandaş hem de gazeteci. Kendisinden zorla itiraf almak için şiddet ve işkenceye başvurulması kabul edilemez” dedi.

Raporların ve tanıkların söylediklerinin Filistin Yönetimi zindanlarında ağır işkence metotlarının uygulandığını gösterdiğini belirten Zeydan, iddiaların yargı tarafından takip edilmesi gerektiğini bildirdi.

Milletvekili Zeydan, Filistin Parlamentosu’nun atıl halde olmasının ihlallerin takibine engel olduğunu ifade ederek, insan hakları suçlarının zaman aşımına uğramayacağını söyledi.