Home / Dünya Ülkeleri / Guterres: GAZZE Büyük Bir İNSANİ Kriz İçinde
Guterres- GAZZE Buyuk Bir INSANI Kriz Icinde

Guterres: GAZZE Büyük Bir İNSANİ Kriz İçinde

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze Şeridi'nin büyük bir insani kriz ve gerçek anlamda sıkıntı yaşandığını söyledi.

Guterres, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya beldesinde bulunan Halep Filistinli Mülteciler Okulu’nda düzenlediği basın toplantısında, Gazze’de olmaktan mutluluk duyduğunu fakat Gazze’de yaşanan insani duruma da üzüldüğünü ifade etti.

GÖZAT  DENİZ Suyu Kirliliği GAZZE'de Sağlığı TEHDİT Ediyor

BM Genel Sekreteri, “Gazze sorunlarına çözüm istiyor. Bu nedenle uluslararası toplumdan Gazze’ye insani yardımda bulunmasını istiyorum” dedi.

BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA)’nın Gazze’deki memurlarına ve acil durum programına 4 milyon dolar bağışta bulunacağını bildiren Guterres, bölünmüşlük halinin Filistin davasına zarar verdiğini, bölünmüşlüğe son verilip Filistin Kurtuluş Örgütü çatısı altında çalışılması gerektiğini belirtti.

GÖZAT  Birleşmiş Milletler: GAZZE'de Yaşanan ZULÜM

BM Genel Sekreteri, “Hayalim bir gün İsrail’in yanında bağımsız bir Filistin devletinin kurulması. Gazze’ye bir gün geldiğimde onu bağımsız Filistin devletinin bir parçası olarak görmek istiyorum” dedi.

İki devletli çözümün uygulanması için güvenilir politikalar ortaya konması gerektiğini kaydeden Guterres, BM kararlarına uyulması ve Filistinlilerle İsrailliler arasındaki güveni sarsıcı uygulamalardan kaçınmak gerektiğini söyledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen + twelve =