Home / Filistin / Gazze / Gazze-Filistin Abluka / GAZZE’nin YENİDEN İNŞASI Anlaşması Havada Kaldı
GAZZE'nin YENIDEN INSASI Anlasmasi Havada Kaldi

GAZZE’nin YENİDEN İNŞASI Anlaşması Havada Kaldı

BM öncülüğünde kurulan Gazze'nin Yeniden İnşası Mekanizması kapsamında geliştirilen bin 194 projeden 628'i konut sektöründe gerçekleşti, enerjide onaylanan 19 projenin ise sadece 5'i tamamlanabildi.

Gazze’nin Yeniden İnşası Mekanizması raporundan derlediği verilere göre, söz konusu mekanizmanın kuruluşundan itibaren Gazze’de çeşitli alanlarda geliştirilen projelerin içeriğinin daha çok barınmaya yönelik olduğu belirlendi.

Sağlık, konut, yol ve altyapı inşası, su, enerji, eğitim ve tarım gibi sektörleri kapsayan alanlardan, 628 projelik gerçekleştirme oranı ile en büyük payı konut inşaat sektörü aldı. Bu çerçevede, Gazze’nin enerji probleminin neden çözülemediği ise geçen 3 yılda gerçekleştirilen, inşaat aşamasında olan, başlanan ve değerlendirilen projelerin akıbetiyle ortaya çıktı.

Enerjide teklif edilen ve çoğunluğu elektrik iletim ve dağıtım sistemleri gibi alanlarda olan 19 projeden sadece 5’i tamamlanabilirken, söz konusu projelerin 6’sı da inşaat aşamasında bulunuyor. Enerjide sadece 5 proje onaylanırken, bir proje için prensipte anlaşma sağlandığı, 2 projenin ise henüz değerlendirildiği belirtildi.

Gazze’de enerji bağlantı sisteminin yenilenmesi, yakıt girişinin kolaylaştırılması, arttırılması ve yakıt kaynaklarının çeşitlendirilmesi, mevcut hatların kapasitesinin arttırılması ve ek güç kaynaklarının kurulması enerji talebinin karşılanmasında kritik önem taşıyor.