Home / Dünya Ülkeleri / GAZZE’de 100. Yılında İNGİLTERE’ye Tepki
GAZZE'de 100

GAZZE’de 100. Yılında İNGİLTERE’ye Tepki

Hamas’ın Gazze’nin Han Yunus şehrinin doğusunda yer alan Abesan El-Cedid beldesinde Balfour Deklarasyonu’nun yüzüncü yılı münasebetiyle düzenlediği anma programına katılan Filistinli gruplar, İngiltere’den Yahudilere Filistin topraklarını veren ve burada gayrı meşru varlıklarını inşa etmelerini sağlayan deklarasyon nedeniyle özür dilemesini istediler.

Konuşmacılar, Filistinlilerin bunca zamandır çektiği sıkıntı ve uğradığı zulümlerden doğrudan İngiltere’nin sorumlu olduğunu hatırlattılar.

Etkinlikte konuşan Hamas liderlerinden Kemal En-Neccar “Filistin topraklarına sahip olmayan İngiltere’nin, burayı hakkı olmayan Yahudilere vermesi tarihteki en büyük siyasi cinayettir” dedi.

GÖZAT  Corbyn: İKTİDAR Olursak FİLİSTİN'i Tanıyacağız

Filistin halkının hakkının uzun bir zaman geçse de ve işgalcinin ömrü uzasa da zaman aşımına uğramayacağının altını çizen En-Neccar, işgalcinin Filistin topraklarındaki varlığının gayri meşru olduğunu ve bunun sonuna kadar da böyle kalacağını ifade etti.

Balfour’un üzerinden yüz yıl geçmesine rağmen şimdiye kadar büyük güçlerin Filistin halkına karşı adil davranmadığını belirten Hamas lideri En-Neccar, özgürlük sloganını yükselten ve bölünme sebeplerini yok sayan liderlik etrafında birlik olmalarını istedi.

GÖZAT  İran: Uluslararsı Camia, İsrail İşgaline Karşı Acil Adım Atmalı

Etkinlikte konuşan Demokratik Cephesi liderlerinden Talal Ebu Zarife, Balfour Deklarasyonu’nun sebep olduğu zulümlerden, Siyonistlerin Filistin topraklarını ele geçirmelerini kolaylaştırmasından dolayı birinci derece İngiltere’yi sorumlu tuttuklarını belirterek, Balfour cinayetinin Filistin halkının çektiği sıkıntı ve nekbelerin baş sebebi olduğunu ifade etti.