ABBAS Güçlerinden Gençlerin İNTİFADA Adımlarına Engel

ABBAS Güçlerinden Gençlerin İNTİFADA Adımlarına Engel

Kaynaklar, Filistin Yönetimi güçlerine bağlı çok sayıda devriye aracının kapıya giden ana yolda gözle gör
Ana Sayfa Dünya Ülkeleri, Filistin 21 Ocak 2017

Filistin’de Trump Fotoğrafları Yakıldı

Filistin halkı direniş aktivistlerinden bir grub, Trump'ın başkanlık töreni ile eş zamanlı olarak, ABD elçiliğinin Kudüs'e aktarılmasını protesto amacıyla Beyt'i Lahm şehrinde gösteri düzenleyerek Trump'ın fotoğraflarını yaktılar.

Filistinli göstericiler taşıdıkları pankartlarla Trump’ın Filistin politikasını kınadılar.

Öte yandan Batı Şeria’daki Maale Adumim kentinde düzenlenen gösteride “Kudüs, Filistin’in başkentidir” yazılı pankartlar taşındı.

Eylemin organizatörü Munther Amirah, gösteriye müdahale eden İsrailli güvenlik güçlerince kısa süreliğine gözaltına alındı. Yürüyüş esnasında başka göstericilerin gözaltına alınıp alınmadığı konusunda bilgi verilmedi.

Amirah “Amerikan büyükelçiliğini Kudüs’e taşırsanız bu bölgede barış alsa sağlanmaz. Yerleşim birimlerini desteklerseniz buraya barış gelmez. Filistinli halkımız haklarını korumak için, barış ve adalet için mücadele ediyor. Filistin’deki bu ayrımcılığa bir son vermeliyiz” diye konuştu.

İsrail’le diplomatik ilişkisi olan ülkelerin resmi kurumlarının tamamına yakını Tel Aviv’de bulunuyor.

Trump, seçim kampanyaları boyunca başkan seçilmesi halinde ülkesinin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını vadetmişti.

Amerikan başkanının bu planları Siyonist İsrail’de memnuniyetle karşılandı. Kudüs’teki bir binaya “Kararınızdan dolayı sizi (Trump) tebrik ederiz” yazılı dev poster asıldı.

Scroll Up