Mazlum GAZZE Halkının Buruk BAYRAM Sevinci

Mazlum GAZZE Halkının Buruk BAYRAM Sevinci

Ramazan bayramın'da Gazze Şeridinde Filistinli ailelerin en çok sevdiği yiyecek kek. Bu yılki Ramazan Bay
Ana Sayfa Filistin, Filistin Direnişi 15 Mayıs 2017

Filistin İslami Hareket Lideri NEMİR DERVİŞ Vefat Etti

Filistin'in 1948'de işgal edilmiş bölgesindeki İslâmî Hareket'in kurucularından ve ilk lideri, Kefer Kâsım şehrinden Abdullah Nemir Derviş 1948 topraklarında yer alan Bitah Tekfa şehrindeki Hişaron Hastanesi'nde 69 yaşında vefat etti.

Abdullah Nemir Derviş 1948’de Kefer Kasım beldesinde dünyaya geldi. 1971 yılında Nablus’taki İslamî Okul (Din Enstitüsü)’nden mezun oldu. Hemen ardından Müslüman Kardeşler cemaatinin çizgisi üzere 1948’de İslâmî hareketi oluşturmak amacıyla faaliyetleri başlattı.

GÖZAT  Cumhurbaşkanı Erdoğan: KUDÜS Müslümanların NAMUSU

1972’te Kefer Kasım’da bu hareketin ilk çekirdeğini oluşturdu. 1974’e kadar çalışmaları sadece davet ağırlıklı oldu. Toplumun İslâmî yönden bilinçlenmesini ve yeniden İslâmî hayata dönüşünü sağlamak için civar beldelere yönelik faaliyetlerde bulundu.

1978’de Ummu’l-Fahm, Batı Bake, Vecet başta olmak üzere muhtelif beldelere doğru çalışmalarını genişletti. 1979 yılında Nakab bölgesinde, 1980’de ise Nasıra ve Celil’de de çalışma başlattı.

GÖZAT  Halid Meşal: Şehitsiz ZAFER, Direnişsiz KURTULUŞ Yoktur

1981’de işgal güçleri tarafından gözaltına alınarak, cihad amaçlı gizli bir örgüt kurma suçlamasıyla 4 yıl hapis cezasına mahkûm edildi. Üç yıl hapiste kaldıktan sonra 1984’te serbest bırakıldı. Hapisten çıktıktan sonra yine Kefer Kasım’a dönerek başlattığı çalışmaları yürüttü.

1996’da Derviş’in işgal rejiminin parlamentosuna girmek için seçimlere katılmayı kabul etmesi İslâmî hareket içinde bölünmeye neden oldu ve büyük bir kesim Raid Salah’la birlikte seçimlere katılmayı reddedenlerin tarafında durdu.

   

Yorumlar

Scroll Up