Mahmud Abbas KATAR’da

Mahmud Abbas KATAR’da

Başkent Doha'da görüşen ikili, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kar
Ana Sayfa İslam Ülkeleri, Siyonist İsrail 26 Aralık 2016

El-Ezher, İsrail Çağrılarını Kınadı

Mısır'daki El-Ezher Üniversitesi'nden bir yetkili, dünyanın İslami eğitim veren en eski kurumu olarak bilinen El-Ezher'in İsrail'de şube açması çağrılarını kınadı.

Mısır asıllı Amerikalı bir araştırmacı ve Mısırlı bir milletvekili, dünyanın her yanında İslam’ı yayma çabası çerçevesinde El-Ezher’in Tel Aviv’de de bir şube açması çağrısında bulunmuştu.

El-Ezher Vekili Abbas Şuman, söz konusu çağrıyla alay ederek, çağrının “soğuk havanın akıl üzerindeki etkisi” olabileceğini söyledi.

Şuman, “Anlaşılan birileri El-Ezher’in İsrail’de bir şube, El-Ezher Enstitüsü açması düşüncesiyle ısınmak istemiş” dedi.

Şuman, El-Ezher’in konuyla ilgili konuşulanlarla uzaktan ya da yakından ilgisi olmadığını bildirdi.

El-Ezher Üniversitesi Usulu’d-Din Fakültesi Dekanı Muhtar Merzuk da söz konusu çağrının El-Ezher’e ve alimlerine hakaret olduğunu söyledi.

Mısır asıllı araştırmacı Ömer Salim, El-Ezher’in Tel Aviv’de şube açması çağrısında bulunmuş ve El-Ezher alimlerinden İsrail’e gidip orada davet yapmak isteyenler olduğunu öne sürmüştü. Mısırlı milletvekili emekli General Şükrü El-Cündi de bu çağrıyı desteklemişti.

Scroll Up