Home / Filistin / Batı Şeria / El Fetih - Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) / El-Aruri HAMAS-FETİH Görüşmelerine Dair Bilgi Verdi
El-Aruri HAMAS-FETIH Gorusmelerine Dair Bilgi Verdi

El-Aruri HAMAS-FETİH Görüşmelerine Dair Bilgi Verdi

Hamas Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı Salih El-Aruri, Perşembe günü Mısır'ın başkenti Kahire'de imzalanan anlaşma öncesi yürütülen müzakerelerin ayrıntılarını anlattı.

Filistin’de yayınlanan El-Quds gazetesine konuşan El-Aruri, yapılması gereken ilk şeyin hükümetin Gazze’deki görevlerini tamamen üstlenmesini sağlamak olduğunu söyledi.

GÖZAT  Hamas: Mahmud Abbas GAZZE HALKINI HEDEF ALIYOR

El-Aruri, Ramallah’tan ve Gazze’den subayların Gazze Şeridi’ndeki güvenlik birimleriyle ilgili son düzenlemeyi yapmak için birlikte çalışacaklarını bildirdi.

Memurlar konusunda ise El-Aruri, idare ve hukuk komitesinin eski ve yeni memurları birleştirme görevini üstleneceğini, Gazze’nin mevcut memurlar eskilerle birleştirildikten sonra beş bin yeni memura ihtiyacı olacağını açıkladı.

GÖZAT  DİRENİŞ Gruplarından Hamdallah'a: GAZZE İle İşbirliği Yap!

Kahire’de görüşmeler için iki gün içinde dört oturum yaptıklarını kaydeden El-Aruri, birinci günkü oturumların 11 ve ikinci günkü oturumların ise 14 saat sürdüğünü ifade etti.

El-Aruri, uzlaşı çabalarına arabuluculuk yapan Mısır’ın aynı zamanda anlaşmanın uygulanmasının garantörü olduğunu belirterek, görüşlerin birbirine yaklaşmasında Mısır’ın rolünün olumlu ve etkili olduğunu bildirdi.

GÖZAT  İSLAMİ CİHAD: Uzlaşı İçin HAMAS Gerekeni Yaptı

Hükümetin 1 Aralık’a kadar Gazze’deki görevlerini tamamen üstlenmiş olacağını belirten El-Aruri, sorunları birer birer çözeceklerini dile getirdi.

El-Aruri, 21 Kasım’da Filistinli grupların temsilcilerinin bir araya gelerek insan hakları ve özgürlükler konusu ile Filistin Parlamentosu’nun yeniden aktif hale getirilmesini konuşacaklarını söyledi.