Home / Dünya Ülkeleri / BM’de Siyonist İSRAİL İçin KUDÜS Oylaması: EZİCİ ÇOĞUNLUK!
BM'de Siyonist ISRAIL Icin KUDUS Oylamasi- EZICI COGUNLUK!

BM’de Siyonist İSRAİL İçin KUDÜS Oylaması: EZİCİ ÇOĞUNLUK!

Birleşmiş Milletler Genel Konseyi (UNGA) son toplantısında yapılan ve Siyonist İsrail karşıtı altı önergenin sunulduğu oylamada, ezici çoğunluk Korsan İsrail’in Kudüs ile bir bağı olmadığını destekleyen önergeleri onayladı. Oylama sonucu 151 evet, altı hayır ve dokuz çekimser oy şeklinde gerçekleşti.

Her ne kadar Siyonist-Emperyalist cephenin fikirleri İslam Dünyasını bağlamasa ve BM’de genellikle bu yönde kararlar alınsa da bu defa bu cephenin öncü ülkeleri bile Dünya mazlum halklarının korkusuyla olsa gerek Siyonist Rejimden yana oy kullanamadılar.

GÖZAT  SİYONİST Rejim Her Zaman Ki Gibi: KARARI TANIMIYORUZ!

Oylama tam da Siyonist Trump yönetiminin aktif olarak ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma planları yaptığı dönemde yapıldı.

New York’taki toplantıya katılan Birleşmiş Milletler üyesi 193 ülkeden sadece altısı, Kanada, Marshall Adaları, Mikronezya, Nauru, İsrail ve ABD, Siyonist İsrail’in Kudüs üzerinde hak sahibi olduğu yalanını destekleyebildi. Emperyalist-Siyonist cephenin temsilcileri bile Siyonist Rejime bu defa açıktan destek veremedi.

GÖZAT  BOLİVYA Lideri Morales: KUDÜS Oylaması ABD Emperyalizminin YENİLGİSİ

Önergede, ‘İşgalci güç olan İsrail tarafından, kanunlarını, yetki alanlarını ve yönetimini Kudüs’te baskıyla uygulama amacıyla yapılan tüm hareketler yasadışı, dolayısı ile hükümsüz ve tamamen geçersizdir’ sözleri kullanıldı.

Bu sözlerin 2015 ve 2016 yıllarında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültürel Kurumları (UNESCO) tarafından gerçekleştirilen toplantılarda onaylanan önergelerle tutarlı oldukları, aynı oralardaki gibi bölgenin geçerli ve gerçek Arapça adı olan ‘Harem el-Şerif’ adının kullanıldığı bildirildi.

GÖZAT  BM Genel Kurulunda FİLİSTİN Gündemli KRİTİK Oylama

UNGA’nın Kudüs önergesinde, ‘Kudüs’te bulunan, Harem el-Şerif’in de dahil olduğu kutsal alanlardaki tarihi statükoya hem lafta hem de uygulamada saygı gösterilmesi’ çağrısı yapıldı.

Perşembe günü oylamaya katılan ve daha önce UNESCO toplantısında aynı önergeye itiraz etmiş ya da çekimser kalmış tüm Avrupa Birliği ülkeleri bile, Siyonist İsrail karşıtı oy kullanarak Kudüs önergesine destek verdiler.

GÖZAT  Siyonist İsrail O Ülkelerden Elçilerini Geri Çağırdı

Diğer yandan oylama sonrası UNGA’ya bir bildiri yollayan ve durumdan rahatsız olan AB, bu tip önergelerde kullanılan dil yumuşatılmadığı takdirde bir sonraki oylamada duruşunu değiştirebileceği uyarısında bulundu.

ABD temsilcisi, değişim için destek olunacağı yönünde sözler verilmesine rağmen BM üyelerinin halen İsrail’i yalnız bırakmalarının hayal kırıklığı yarattığını dile getirdi. Temsilci sadece geçtiğimiz sene içerisinde BM üyelerinin İsrail karşıtı tam 18 önergeyi onayladıklarını ekledi.