Home / Siyonist İsrail / Beatrice Fihn: İsrail NÜKLEER Silahtan Arındırılmalı

Beatrice Fihn: İsrail NÜKLEER Silahtan Arındırılmalı

Nobel Barış Ödülü'nü geçen yıl kazanan Nükleer Silahların İmha Edilmesi Kampanyası (ICAN) Direktörü Beatrice Fihn, İsrail'in nükleer silahlarının Ortadoğu'da barış ve güvenlik için tehdit oluşturduğunu vurgulayarak, "İsrail'in nükleer silahlardan arındırılması gerekiyor." dedi.

Cenevre merkezli ICAN Direktörü Fihn, İsrail’in elinde bulundurduğu nükleer silahlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Norveç Nobel Komitesi tarafından geçen yıl Barış Ödülü’ne layık görülen kuruluşun Direktörü Fihn şunları söyledi:

GÖZAT  İsrail Nükleer Silahları DÜNYAYI TEHDİT EDİYOR

“Ödülü aldıktan sonra ICAN’a olan ilgi arttı ve yaptığımız işler daha yakından takip edilmeye başlandı. Kampanyaya muazzam bir destek geldi. Öte yandan nükleer silahlara sahip ülkeler açısından daha problematik hale geldik. Bize karşı sertleştiler.”

Dünyada ABD, İsrail, Çin, Kuzey Kore, Fransa, Hindistan, Pakistan, Rusya ve İngiltere olmak üzere 9 ülkenin nükleer silah bulundurduğunu anımsatan Fihn, özellikle İsrail’in nükleer silahlarının Ortadoğu’da barış ve güvenlik için tehdit ve tehlike oluşturduğunun altını çizdi.

GÖZAT  İsrail Nükleer Silahları DÜNYAYI TEHDİT EDİYOR

Fihn, İsrail’in sahip olduğu nükleer silahların etkisiz hale getirilmesi çağrısında bulunarak, şöyle konuştu:

“Bu son derece endişe verici bir durum. İsrail’in nükleer silahlardan arındırılması gerekiyor. Ayrıca yaşanabilecek kazalar ve nükleer tesislere yönelik olası saldırılardan dolayı bu silahlar İsrail’in kendisi için de bir risk. Açıkçası bu bölgedeki ülkeler yoğun nüfusa sahip. Dolayısıyla Ortadoğu’da nükleer silahlar kullanımının yıkıcı etkileri olacaktır. İsrail’in kendisi de dahil bölgedeki tüm ülkelerde yıkıcı olacaktır.”