Home / Dünya Ülkeleri / Arap Birliği: Amerika’nın Kudüs Girişimi, Filistin Halkına Saldırıdır
Arap Birligi- Amerika'nin Kudus Girisimi, Filistin Halkina Saldiridir

Arap Birliği: Amerika’nın Kudüs Girişimi, Filistin Halkına Saldırıdır

Arap Birliği ABD’nin elçiliğini Kudüs’e taşımasının Filistin halkının ebedi başkentindeki hukukuna bir saldırı olup, bu kararın uluslararası camianın bütün sözleşme ve antlaşmalarına, Birleşmiş Milletler kararlarına da aykırı olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Arap Birliği Başkanının Filistin ve işgal altındaki Filistin topraklarından sorumlu yardımcısı Said Ebu Ali, Arap Birliği olarak seçim kampanyasında elçilik binasını Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma sözü veren Amerika’nın yeni seçilmiş başkanı Donlad Trump’n bu kararından vazgeçmesini beklediklerini söyledi.

Ebu Ali, işgalci İsrail’in Amerika’nın yeni idaresinin yaşadığı bu süreci ve seçim kampanyasında yaptığı vaatları lehine çevirmek için çalıştığını ifade etti.

Seçim kampanyasında ABD’nin Tel Aviv’deki elçiliği işgal altındaki Kudüs’e taşıyacağı sözü veren Trump, seçildikten sonra elçilik binası için Kudüs’te yer aranmasını istemişti. Karar işgal rejiminde memnuniyetle karşılanırken Filistin’de tepkiyle karşılandı ve bunun bir savaş ilanı anlamına geldiği ifade edildi.