İsrail Esir Gazeteci Şahin’i 3. Kez Serbest Bırakmadı

İsrail Esir Gazeteci Şahin’i 3. Kez Serbest Bırakmadı

Filistin Esirleri Araştırma Merkezi, işgal rejimi Ofer Askeri Mahkemesi'nin Merkez Müdürü Üsame Şahin'in
Ana Sayfa Dünya Ülkeleri, Filistin, Filistin Direnişi, Siyonist İsrail 17 Şubat 2017

Amerikalı Yazar: İsrail İle Barış Müzakereleri Boşuna, TEK YOL DİRENİŞ

Amerikalı araştırmacı yazar Norman G. Finkelstein, Filistinlilerin uluslararası hukuka göre siyasi ve askeri olarak işgale karşı direniş gösterme hakkına sahip olduğunu ve müzakereler yerine direnişin tek çıkış olacağını belirtti.

Finkelstein Siyasi ve Kalkınma Araştırmaları Merkezi (CPDS)’nin Gazze’de düzenlediği konferansa katılan ve “Yöntem ve Delilik: İsrail’in Gazze Saldırısının Gizli Hikâyesi” isimli kitabını tanıttı.

Siyonist İsrail ile Fetih yanlısı Filistinli liderler arasında sürdürülen müzakereleri vakit kaybı olarak değerlendiren Amerikalı düşünür Norman Finkelstein, Filistin halkının İsrail işgaline karşı direniş hakkının olduğunu söyledi.

Kalkınma ve Siyaset Araştırmaları Merkezi’nin düzenlediği konferansa konuşmacı olarak katılan Finkelstein, “İsrail ile Filistin Yönetimi arasındaki müzakereler, vakit kaybı ve ciddiyetten yoksun çabalardan başka bir şey değil. Filistin halkının haklarının hiçe sayılmasından ötürü diyalog görüşmelerinde müzakerelerden tek istifade eden işgalcidir” dedi.

Finkelstein, “Müzakerelerde doğru olan, savaşı sahada kazandıktan sonra müzakerelere başlamaktır. Güney Afrika tecrübesinde olduğu gibi savaş öncesinde değil” şeklinde konuştu.

BM Genel Sekreteri António Guterres’in, İsrail Dışişleri Eski Bakanı Tzipi Livni’yi yardımcılığına seçeceği yönündeki iddialar karşısında şoke uğradığını belirten Finkelstein, “Gazze’deki masumların katledilmesinde Livni’nin rolü büyüktür. Livni, uluslar arası hukuka inanmayan ama bir çok kez avukat olduğunu açıklayan birisidir. Uluslar arası hukukun gereğini yapması gereken Birleşmiş Milletler, Uluslar arası hukuku hiçe sayan birisini nasıl olur da kurumda görevlendirebilir?” diye sordu.

Finkelstein, konuşmasının sonunda “Filistinliler, ahlaki düzlemdeki akıl ve fikir savaşını kazandı. Gazze’ye uygulanan ambargo ve İsrail’in Filistin’e karşı işlediği suçları açığa çıkarmak için daha fazla çaba harcanmalıdır” dedi.

Amerikalı yazar Finkelstein “İsrail ile Filistinliler arasındaki görüşmeler zaman ve çaba kaybından başka bir şey değildir. Bu süreçte anlaşmaya en karşı çıkan taraf İsrail tarafıdır. Çünkü Filistin halkının hak ve hukukunu bu görüşmelerde yok etti. Ucu açık bırakılan bu görüşmelerin sonu hiç gelmedi. Bununla birlikte bütün dünyaya işgalciyle işgal altında olan bir halk arasında barış görüşmelerinin devam ettiği yalanını yaydı” dedi.

GÖZAT  Ez-Zehhar: Hamas'ın Silahı Sabittir ve Sadece İsrail'e Karşıdır

Filistinlilerin ahlaki düzlemde düşünce ve fikir savaşını kazandıklarını belirten Amerikalı yazar, İsrail’in Gazze ablukasını ve işgal altındaki topraklarda Filistinlilere yönelik insanlık dışı uygulamalarını teşhir etmek için çaba göstermek gerektiğini kaydetti.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Scroll Up