Home / Filistin / Kudüs / ABD’nin KUDÜS Misyonları Birleşiyor

ABD’nin KUDÜS Misyonları Birleşiyor

ABD'nin Kudüs'te Filistinlilere hizmet veren konsolosluğunun, mayısta Kudüs'e taşınan büyükelçilikle birleştirileceği açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Filistin halkına hizmet veren Kudüs’teki ABD Konsolosluğu’nun ‘verimliliği ve etkinliğini arttırmak amacıyla’ mayıs ayında Kudüs’e taşınan ABD’nin Büyükelçiliği ile birleştirileceğini duyurdu.

GÖZAT  ALMANYA: İSRAİL İle İRAN'a Karşı Fikir Aynı, Yöntem Farklı

Böylece ABD, Filistinlilere münhasır diplomatik temsilcilik ofisi olmayan tek büyük devlet hâline geldi. Karar, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerine verdiği destek nedeniyle Filistinlilerin tepki gösterdiği ABD’li büyükelçi David Friedman’ı da Filistin yönetimiyle ana muhatap konumuna getirdi.

Kararın, ‘ABD’nin, Kudüs, Batı Şeria ve Gazze konusunda politika değişikliğine gittiği anlamına gelmediğini’ savunan Pompeo, “Bu karar, operasyonlarımızın verimliliğini ve etkinliğini artırmak için küresel çabalarımız baz alınarak alınmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

GÖZAT  İSRAİL Askerleri 8 FİLİSTİNLİYİ Gözaltına Aldı

Filistin Yönetimi ise Washington’ın kararını ‘ideolojik’ diye niteleyerek kınadı.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Erakat “ABD’nin kararının verimlilikle ilgisi yok. Ama İsrail’in ihlallerini ve suçlarını ödüllendirmek için Amerikan dış politikasının ve uluslararası sistemin temellerini dağıtmaya istekli bir ideolojik ABD ekibini memnun etmekle çok ilgisi var” dedi.

Erakat “Trump yönetimi çözümün değil, sorunun bir parçası” ifadelerini kullandı.