Home / Dünya Ülkeleri / ABD’nin KUDÜS Elçilik Açılışına Katılan 22 ÜLKE

ABD’nin KUDÜS Elçilik Açılışına Katılan 22 ÜLKE

ABD'nin Tel Aviv'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması nedeniyle elçilik açılış töreninden bir gün önce İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen galaya belirtildiği gibi 32 ülke değil yalnızca 22 ülkenin katıldığı bildirildi.

Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın ABD’nin Kudüs Büyükelçiliğinin açılış törenine katıldığını öne sürdüğü 32 ülkeden 10’unun 13 Mayıs’taki galaya katılmadığı ortaya çıktı.

GÖZAT  MEŞAL: Arap ve İSLAM Ülkeleri KUDÜS'e Siper Olmalı

Haberde, Dışişleri Bakanlığının galaya büyükelçi veya diplomat seviyesinde temsilci göndereceğini açıkladığı Sırbistan, Peru, Ukrayna ve Tayland’ın da aralarında bulunduğu 10 ülkenin galaya katılmadığı yazıldı.

ABD’nin tartışmalı Kudüs büyükelçiliğinin açılışı münasebetiyle İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından pazar günü düzenelen galaya Tel Aviv’de temsilciliği bunun 86 ülkenin büyükelçileri davet edilmiş, bakanlık yetkilileri bu ülkelerden 32’sinin büyükelçi ve diplomat düzeyinde galaya temsilci gönderdiğini belirtmişti.

GÖZAT  ABD Elçiliğini 14 Mayıs'ta KUDÜS'e Taşıyor

Avrupa Birliği’nin ABD’nin hamlesini boykot etme kararına direnen Avusturya, Macaristan, Romanya ve Çekya’nın yanı sıra resepsiyona katılan diğer ülkeler şunlar oldu: Guatemala, Paraguay, Honduras, Bosna Hersek, Gürcistan, Makedonya, Myanmar, Angola, Kamerun, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kongo Cumhuriyeti, Dominik Cumhuriyeti, Etiyopya, Kenya, Nijerya, Ruanda, Zambiya ve Tanzanya.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas dün Avusturya, Macaristan, Romanya ve Çekya büyükelçilerini geri çağırdı. Abbas önceki gün Washington’daki büyükelçisini geri çağırmıştı.