Home / Filistin / 70’lik Filistinli DEDE: Bu Topraklar Nesillerdir Bizim

70’lik Filistinli DEDE: Bu Topraklar Nesillerdir Bizim

Filistinli yetmiş yaşlarındaki Sabri Duveykat, işgalci İsrail askerlerinin konuşlandığı kontrol noktası yakınlarında bulunan tarım arazisinde sık sık çıkan şiddet olaylarına aldırmaksızın ekim yapmaya devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Nablus kentinin güneyindeki Havara askeri kontrol noktasında konuşlanan İsrail işgal güçleri, “ABD’nin Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanımasını ve İsrail’in ihlallerini” protesto eden göstericilere sık sık sert müdahalelerde bulunuyor.

GÖZAT  BM'de Filistin İçin İŞGALİN 50. YILI Forumu

İşgalci İsrail askerlerinin barışçıl gösteriler düzenleyen Filistinlilere karşı kullandığı mermi ve gaz bombaları birçok kez Duveykat amcanın arazisine ve yakınına düştü.

Söz konusu kontrol noktası yakınlarında 6 dönüm tarım arazisi bulunan Duveykat amca ise yaşına rağmen cesaret ve direniş örneği sergileyerek, toprağını ekip biçmekten geri durmuyor. Yaşlı çiftçi Duveykat, bu direnişinde yalnız değil. Kendisi gibi ilerlemiş yaşlarına rağmen yöre halkı da korkmadan işgale direnerek topraklarını ekip biçiyor.

GÖZAT  SİYONİSTLER 20 Yaşındaki FİLİSTİNLİ Genci ŞEHİT ETTİ

“Bu topraklar bizim”

Duveykat, “Yaşadığımız bu topraklar bizim. İşgalci İsrail’e toprağımızdan vazgeçmeyeceğimizi ve ona bağlı olduğumuzu göstermek için toprağımı ekmeye ve sahip olduğum her şeyi korumaya devam edeceğim.” dedi.

Yaklaşık on yıldır karşılaştığı zorluklara aldırmadan yaşadığı Nablus kentinin Ruceyb köyünden kiraladığı kontrol noktası yakınındaki araziyi ekmeye gelen yaşlı adam, sağır edecek mermi seslerine ve patlamalara rağmen çalışmayı sürdürerek, şunları söyledi:

GÖZAT  Bedran: Mücahidler Mescidi Aksa'yı YALNIZ BIRAKMAYACAK!

“Toprak bizim için çok değerli. Gençlerimiz bu topraklar uğruna işgalcilerle mücadele ediyor. Biz de işgalcilere kararlı olduğumuzu göstermek için topraklarımızı ekiyoruz.”

İsrail askerlerinin olaylar tırmandığında ve yaşanan arbede sırasında kendisine tehdit ve baskı yaptıklarını ifade eden Duveykat amca, bunlardan korkmadığını şu ifadelerle anlattı:

GÖZAT  RAMALLAH'ta 5 Filistinli İŞGAL Ateşiyle Yaralandı

“Toprağımı korumak ve ekmekten başka bir şey yapmadım. Bundan dolayı korkmaya gerek yok. Ölene kadar burada kalacağım. İsrail askerleri bazen işimi yapmamı engellemek istiyor. Ellerinde silahlar topraklarıma girip, ne yaptığımı soruyorlar. Onlara toprağımı ektiğimi söylüyorum ve sonra orada olmalarına aldırış etmeden işime devam ediyorum.”

Bu topraklardan vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Sabri Duveykat, “Bir nesil gider ardından bu topraklara sadık diğer bir nesil gelir. Toprak, yalnız benim için değil tüm Filistinliler için değerli.” ifadesini kullandı.